Sohbetlerin İnsan Psikolojisine Etkisi

Sohbetlerin İnsan Psikolojisine Etkisi

Yaratılışından itibaren insanoğlu yalnız değildir ve sürekli iletişim halindedir. Paylaşma, alış veriş yapma gibi ihtiyaçlar iletişimi zamanla daha farklı bir boyuta taşımış ve yazının icadıyla birlikte kişiler arası iletişim kaçınılmaz hale gelmiştir. Yerleşik hayata geçen insan toplum içerisinde yaşamayı ve ticareti öğrenmiştir. İletişimin çağ atlaması ile sanatta, bilimde, eğitimde ve sosyal alanda birçok ilerleme kaydedilmiştir. Fikir alış verişinde bulunan ve her konuda sohbet ederek hayata farklı pencereden de bakmayı öğrenen kişiler bu ilerlemelerin öncüleri olmuştur.

Yeni Bakış Açıları Kazanmak

Yeni fikirlerle tanışmak, daha önce duymadığımız bilgiler öğrenmek ya da başkaları ile herhangi bir konu hakkında tartışarak o konuya yeni anlam kazandırmak insanın gelişimi için oldukça önemlidir. Her insan, her düşünce, her tecrübe yeni kapılar demektir. Edilen her sohbet arkasında derin bir anlam taşıyabilir ya da küçük bir ayrıntısı ile sizi derinden etkiyebilir. Birileri ile sohbet edildiği zaman birçok deneyim aynı anda yaşanabilmektedir. Kişi sohbet sırasında konuştuğu bireyin heyecanına, duygularına ve tecrübelerine ortak olur. Aynı zamanda sohbet etmek kişiye insanları analiz etme, onların hakkında ufak da olsa ipuçları yakalama gibi tecrübe edinmesini sağlar.

Kendini Tanımak

“İnsan kendini yalnızca başka insanda tanır” der Goethe. Başkası ile ettiğimiz sohbetlerde aynı zamanda kendi karakterimizin yansımasını izlemiş oluruz. Verdiğimiz tepkiler, yanıtlar, cevaplar kendimize başka gözle bakmamızı sağlar. Sohbet sırasında yüksek sesle söylediklerimiz tamamen kendi duymak istediklerimizdir.

Uzun Süren Yalnızlığın Olası Sonuçları

İnsan doğası gereği yalnız kalmak istemez. Bazı insanlar yalnız kalmaktan korkarken bazı insanlar bir süreliğine yalnız kalmayı tercih edebilir. Ancak gerçek şudur ki insan yaratılış gereği toplum içinde yaşamaya alışkındır. Uzun süre yalnız kalan kişilerin ruhsal bozukluklar yaşamaya başladığı bilinen bir gerçektir. Kişinin kendini sosyal hayattan dışlaması psikolojik olarak geri dönülmez hastalıklara yol açabilir. Depresyon ve anksiyete gibi ciddi sorunlara neden olabilecek uzun süre yalnız kalma hali hafife alınacak bir durum değildir. Sadece psikoloji açısından bakmadan iletişim halinde olmak kişinin gelişimi için zorunludur denebilir. İnsanın etrafında etrafın da sohbet edip, iletişime geçebileceği kişiler olduğunda kişi kendini yalnız hissetmemektedir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Burası Senin Ortamın!

Sizde mobil sohbet uygulamamızı indirip, heryerden anında sohbete bağlanabilirsiniz.

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden