Sohbetlerin En Temel Yapısı

Sohbetlerin En Temel Yapısı

İnsanoğlu günlerini konuşarak, anlaşarak ve iletişim kurarak geçirir. Toplumsal hayatın genel düzeni bu şekilde kurulur. Küçüklükten bu yana konuşmayı öğrendiğimiz ilk günden beri sohbet etmeyi öğreniriz ve bunu doğal yoldan gerçekleştirmiş oluruz. Toplumun temeli olan aile, her türlü iletişimin temellerinin atıldığı en küçük kurumdur ayrıca. Hayat boyu ailemizden öğrendiğimiz iletişim şeklini geliştirerek kullanırız. Bu iletişim de sohbetlerin temelini oluşturur.

Sohbetlerin Kuralları

Karşılıklı konuşmada yazısız kurallar vardır. Konuşurken, kendimizi ifade ederken karşılıklı sevgi, saygı ve anlayış göstermemiz gerekir. Bunlar da sohbetlerin temel özellikleri, olmazsa olmazlarıdır.

Yazısız kurallardan önemli bir tanesi de karşımızdakini can kulağı ile dinlemektir. Konuşan kişinin sözünü kesmemek gerekir. Ona dinlediğimizi hissettirmeliyiz ve gerekirse sorular sormalıyız.

Sohbetlerin Hayatımızdaki Yeri

Biz insanlar hayatımızın her alanında birbirimizle iletişim halindeyizdir. İş yerinde, okulda, altın günlerinde, pazarda, çarşıda; hayatın her alanında birbirimize ihtiyaç duyarız. Bu nedenle birlikte konuşmak, dertleşmek ve hal hatır sormak insani bir ihtiyaçtır. Gündelik işlerimizi kolaylaştırır ve günümüzü güzelleştirir.


Toplumsal yapı birlikte olmanın ve iletişim kurmanın gerekliliği üzerine kuruludur. Bunun bilincinde olursak sosyal yaşantımız kolaylaşır ve bizler daha sevgi dolu insanlar haline geliriz. Tam tersi durumda sohbetsiz ortamlarda sıkılırız, vaktin bir an önce geçmesini isteriz ve karşımızdaki insanlardan soğuruz. Kendimizi rahat hissetmeyiz. Zamanla aramızdaki sevgi ve saygı da kaybolacaktır. Oysaki sohbetler insanlar arasındaki bağı güçlendiren en önemli konudur. İnsanlar konuşa konuşa anlaşacaktır.

Sohbetin Tadı

Sohbetlerin tadı güzel sözden, tatlı dilden geçer. Kimi zaman bir fincan kahve eşlik eder sohbetlerimize, kimi zaman paylaşılan bir simit. Konuşarak, içimizi dökerek anlamını kavrayabiliriz. Yolda karşılaştığımız arkadaşımızla, akraba ziyaretlerinde, sevdiğimiz insanla akşam evimizde oturup sohbetin tadını çıkartırız. Kimi zaman havadan sudan, kimi zaman teknolojiden, kimi zaman ilgi alanlarımızdan bahsettiğimiz sohbetlerimizde, öz olan karşılıklı sevgi, saygı ve anlayıştır. İletişim ve saygı çerçevesinde konuşma ise sohbetlerin yapısını oluşturur.


Güzel sözler söyleyerek, iletişim kurma becerimizi geliştirerek, insanlarla konuşmalı, karşılıklı hal hatır sormalıyız. Günlük hayatımızın biraz olsun renklenmesini ve işlerimizin kolaylaşmasını, dertlerimizi unutmayı bu şekilde sağlayabiliriz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Burası Senin Ortamın!

Sizde mobil sohbet uygulamamızı indirip, heryerden anında sohbete bağlanabilirsiniz.

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden