Sohbet Konuları | Sohbet Ederken Neler Konuşulur

Sohbet Konuları | Sohbet Ederken Neler Konuşulur

Sohbet Konuları

Sohbet Konuları | Sohbet Ederken Neler Konuşulur

Sohbet etmek karşılıklı iletişimden doğan paylaşım platformudur. İki kişi karşılıklı ya da grup halinde edilen sohbetlerde yaşanılan deneyimler esas alınabilirken, gözlemlenen birikimler de sunulabilir. Resmi ve gayri resmi konuşma olarak iki kategoride incelemek de mümkün olabilir. Zira iş yaşantısında, siyasi çevrelerde edilen sohbetler resmi iken komşu sohbetleri gayri resmi olarak nitelendirilebilir. Ve elbet her sohbet kendi içinde farklı konular barındırıp, dal dala atlayan bir güzergah sergileyebilir.

Havadan Sudan Sohbetler

Kız isteme, yolculuklarda suskunluğun bozulması adına doğan sohbetleri niteler. Havadan sudan sohbet etmek pek çok kültürde suskunluğun bozulması adına kullanılan bir yöntem olmakla beraber akabinde gelecek konu için zaman yaratır. Ve gerçekten hava sıcaklığından, yağmurlardan, mevsim geçişlerinden söz edilir. Kurtarıcı niteliği sağlayan bu kategori, sıcak bir ortamın oluşması adına temel sağlayabilir.

Siyaset ve Ekonomi Üzerine Edilen Sohbetler

Pek çok vatandaş bilhassa kendi ülkesinin ve bazı zamanlarda komşu ve diğer ülkelerin siyasi olguları ve ekonomisi üzerine sohbet açar. Sadece konuşmak için açılmayan bu muhabbeti öneri ve şikayetler de takip edebilir. Borsadan, dolar kurundan, altın fiyatlarından bahsedildiği gibi ev ekonomisi, zamlar üzerine konuş açmak da hayli mümkündür günlük edilen sohbetlerde. İçinde yaşanılan coğrafyada yönetim ve ekonomi üzerine konuşmak kaçınılmaz olacaktır. Kimliğini ve geçimini gerçekleştirmede etkili olan bu iki faktör içimizde bir sır gibi tutamayacağımız kadar halka açıktır ve konuşulmalı, tartışılmalıdır.

İş Yaşantısı Üzerine

Bazı buluşmalarda ayrılan zaman diliminin en büyüğü iş yaşantısı üzerinedir. İş arkadaşları, patron, iş ya da çalışılan projenin bizzat kendisi üzerine edilen sohbetler bazen sohbetin ana konusu olur. Akıl almak ya da akıl vermek temelli kurulabileceği gibi iş yaşantısını yükünü paylaşmak ve böylece hafifletmek amaçlı da açılan bir konu olabilir. Mobbing’e maruz kalınmış, iş aile dengesi sarsılmış ya da iş arkadaşlarıyla problemleri olan biri konuşarak rahatlamayı ya da çözüm aramayı düşünebilir. Otuzlu yaşlardan sonra hayli popüler olan “Nerede çalışıyorsun?” sorusunun cevabı ve paylaşımları sohbet etmenin temellerinden biridir.

Ailevi Sohbetler

Tek çatının altında toplanıldıktan sonra günlük paylaşımların yapıldığı bir sohbet türüdür. Başından geçen en ilginç olay anlatılabileceği gibi sakin geçen bir günün özetini de içerebilir. Ailevi sohbetler aynı zamanda aile hakkında edilen sohbetleri de içerir. Uzaktaki bir aile bireyi hakkında, ona duyulan özlem hakkında, işleri hakkında konuşulabilirsiniz. Sohbetlerin belki de en sıcağını içerir.

Entelektüel Sohbetler

Felsefe, tarih, matematik gibi pek çok alanı ve bilim dallarını kapsayan sohbet türüdür. Lise yıllarında başlayan bu sohbetler, kişilerin ilgi alanlarına göre şekillenirken elde edilen birikimlerle daha zevkli hale gelir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Burası Senin Ortamın!

Sizde mobil sohbet uygulamamızı indirip, heryerden anında sohbete bağlanabilirsiniz.

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden