Sohbet Etmenin Sosyalliğe Etkisi

Sohbet Etmenin Sosyalliğe Etkisi

Sohbet Etmenin Sosyalliğe Etkisi Nedir?

Sohbet etmenin sosyalliğe katkısı nedir? İnsan, yapısı gereği sosyal bir canlıdır ve bundan dolayı çevresindekilerle iletişim kurar. Duygu ve düşüncelerini paylaşma, bir insanın en temel ihtiyaçlarından birisi olup, bu ihtiyaç sosyalleşme ile giderilir. Günümüzde internet ve teknolojinin geldiği nokta gereği, farklı kişilerle iletişim kurmak çok daha basitleşmiştir. Sohbet odaları, insanların düşüncelerini açıklayabileceği ortamlardır. Buralarda yer alan farklı odalar, insanların ilgi alanlarına göre iletişim kuracağı kişileri bir araya getirir. Tabiri caizse bu odalar sayesinde, kafa dengi birilerini bulmak son derece kolaydır.

Mobil cihazlarda internetin olması, chat sitelerine çok daha rahat bir şekilde girilmesini sağlar. Geçmişte sadece bilgisayar üzerinden bu sitelere girilir ve insanlar buradan sohbet ederdi. Fakat günümüzde mobil sohbet seçeneği sayesinde chat yapmak için akıllı telefon ya da tablet de yeterli olur. İnternetin olduğu her yerden farklı birileri ile konuşulabilir, hatta her dilde sohbette mümkündür. Türkçe olarak sohbet etmek isteyenler, türkçe sohbet odaklı kanalları tercih ederek muhabbet edebilirler. Bu da sosyalleşmenin geçmişe nazaran, nispeten sanal ortama taşındığı anlamına gelir.

Sohbet Odaları ve Sosyal Medyanın Önemi

Sohbet odalarının yanı sıra sosyal medya uygulamaları üzerinden de arkadaşlık kurmak mümkündür. Fakat buralardan sohbet etmek, chat sitelerinde ki hazzı yaşatmaz, zira onun keyfi bir başkadır. Çünkü sosyal medyanın kolay bir şekilde kullanılabilmesi, özellikle çocukların buraya yoğun ilgi göstermesine neden olmuştur. Bu da sosyal medya uygulamalarının kalitesini düşürmüştür. Bunun dışında sosyal medya üzerindeki insanların birçoğu, burada sohbet etmek için değil, video izlemek ya da diğer kişilerin paylaşımlarını takip etmek için zaman geçirir. Bundan dolayı da bazen konuşacak birisini bulmak neredeyse imkansız olur. Ayrıca kötü niyetli kişilerin insanları rahatsız etmesi de bir diğer problemdir. Bunlar birlikte değerlendirildiğinde, sosyal medyanın chat sitelerinin alternatif olamayacağı söylenebilir. Sosyalleşme içinse sohbet odaları, Leyla erbil’e mektuplar beklentileri daha rahat bir şekilde karşılayacaktır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Burası Senin Ortamın!

Sizde mobil sohbet uygulamamızı indirip, heryerden anında sohbete bağlanabilirsiniz.

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden