Sohbet Etmek Neden Önemlidir?

Sohbet Etmek Neden Önemlidir?

Sohbet Etmenin Önemi

Sohbet Etmenin Önemi

Sohbet etmek denince aklımıza ilk gelen arkadaşlarımızla bir masada otururken kahve veya çay içmektir. Sohbet sadece iyi anıların paylaşımından ibaret değildir. Sohbet etmek sıkıntılarımızı paylaşmamıza ve dertlerimizi azaltmamıza yardımcı olur.

İnsanlık var olduğu andan itibaren yaşadıklarını aktarma ve deneyimlerini paylaşma ihtiyacı içinde olmuştur. Bu yüzden mağaralara resimler çizmiş ve taş tabletlerin üstüne anılarını yazmıştır. Bu yapılanların tek bir amacı vardır. O amaç da gelecek nesillere yaşadıkları anı aktarmaktır. Bu yapılanların hepsini bir çeşit sohbet olarak adlandırabiliriz. Tüm insanlık çizim yeteneğine sahip olmamış veya okuma yazma bilgisine sahip olmamış olabilir, fakat herkes zaman içinde yaşadıklarını aktarma ve sohbet etme ihtiyacı hissetmiştir. Geçmişteki insanlar sohbet edip yaşananları aktarma merakına girmiş olmasaydı, bugün bütün dünyadaki tarih kitapları boş kalmış olacaktı.

Diğer bir yandan, daha önce belirttiğimiz gibi sohbet yalnızca mutlu olduğumuz zamanlarda gerçekleştirilen bir eylem değildir. Üzgün olduğunuz zamanları düşünün, üzüntünüzü uzun süre kendi içinizde yaşar ve kimseyle paylaşmazsanız, kaçınılmaz olarak depresif bir ruh haline bürünürsünüz. Bu depresif hal devam ettikçe vücudunuzda ve mental sağlığınızda bozulmalar meydana gelir, sağlık sorunlarınız içinden çıkılmayan bir hale gelince doğal olarak psikolojik yardım almaya başlarsınız. Psikolojik yardım aldığınız süreç içerisinde psikoloğunuz yaptığı tek iş vardır; o da sizinle sohbet etmek. Tedavi sürecine çoğunlukla ilaçlarla da destek verilmeye başlar. Tedavinizi bütün kurallarına uygun bir şekilde ilerletmezseniz, ilaçlar da kar etmemeye başlar ve kendinizi içinden çıkılmaz bir çukurda bulursunuz. Bütün bu felaket senaryosunun ilk başladığı yeri hatırlıyor musunuz? Biz hatırlatalım, bu kötü sonuçların hepsi sıkıntılarınızı içinize atmanız ve kimse ile sohbet etmemenizle başladı.

Sohbet etmek, atalarımızın da demiş olduğu gibi mutlulukları çoğaltırken hüzünleri azaltan bir süreçtir. İnsan konuşabildiği ilk andan itibaren sohbet etmeye başlamıştır ve bu şekilde kendisini yalnız hissetmekten kurtulmuştur. Sohbet ettikçe sıkıntılarını paylaşarak azaltmışken mutluluklarını da çoğaltabilmiştir. İnsanlık hayata sohbet ederek tutunabilmiştir. Kabul etmeliyiz ki, sohbet etmek bir ihtiyaçtır. Sohbet ettikçe hem kendimizi hem de karşımızdaki insanı mutlu etmiş oluruz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Burası Senin Ortamın!

Sizde mobil sohbet uygulamamızı indirip, heryerden anında sohbete bağlanabilirsiniz.

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden