Sohbet Ederken Tavır Neden Önemlidir?

Sohbet Ederken Tavır Neden Önemlidir?

Sohbet, insanların boş zamanlarında veya meşgul oldukları durumlar sırasında zihinlerini rahatlatmak, çevrelerindeki kişilerle bir şeyler paylaşmak için yaptıkları bir nevi rahatlama seansı gibi bir işleve sahiptir. İnsanlar sohbet adı altında aslında birçok şey paylaşabilir ve bazen kendi terapilerini kendilerince yapabilirler. Sohbet edilen yerler, insanlar da bir o kadar önemlidir çünkü insan kendini rahat hissedemediği yerlerde, içini rahatlıkla dökemediği kimselerin yanında kendi olamaz ve bu durum gösterilen tavırlara otomatik olarak yansır.


Sohbet Eden İnsanların Tavırları Nasıl Olur?

İnsanların sohbet ederken gösterdiği tavır ve sergilediği davranışlar kişinin içinde bulunduğu ruh haliyle paraleldir. Yani, kişinin sohbet ettiği kimselerle arasındaki ilişki, varsa arasındaki problem tavırlarını belirler. Kişi, yanında rahat bulunduğu, yanında kendi olabildiği kimselerin yanında samimi veya rahat davranabilir. Eğer kişi yanındayken içini rahatlatamadığı, yaptığı her hareketten veya söylediği her sözden dolayı kendini rahatsız hissettiği kimselerle sohbet ediyorsa kendi gibi davranamaz.

Karşısındaki kişiye içten olamaz ve sohbet sırasında konuşulan hiçbir konuda esas fikirlerini söyleyemez çünkü insan kendini rahat hissetmiyorsa onu ortamda rahatsız eden bir şeyler mutlaka vardır. Aynı zamanda sohbet edilen ortam da bir o kadar önemlidir. İnsanlar sohbet ettiği ortamda bir sıcaklık ararlar. Çünkü sohbet ederken kendilerini oldukları gibi anlatabilmeleri için bulundukları ortamda kendilerine dair bir şeyler bulmak isterler ve böylece sohbetin içine rahatlıkla dahil olabilirler.

Sohbet Ederken Tavırlar Nasıl Olmalı ve Neden Önemlidir?

İnsanlar sohbet ederken, sohbet ettiği kişinin kendisine olan tavırlarının hayal ettiği yönde olmasını isterler veya sohbet ederken bulunduğu ortamda kendisini rahat hissetmek için arayışlar içinde olurlar, fakat her zaman bunları bulamazlar. Bu durumlarda, kişi kendinden taviz vermemelidir. Yani, beklemediği durumlarla karşılaştığı takdirde kendi sergileyeceği davranışları, söyleyeceği sözleri esirgememesi gerekir çünkü kişi bir bireydir ve şartlar ne olursa olsun, kendisini bir birey yapan düşüncelerden, davranışlardan uzaklaşmamalıdır.

İnsanlar, duygularını ifade ederken belirli saygı ve konu çerçevesi içinde içinden gelen düşünceleri ifade edebilmeli ve içinden geldiği gibi hareket edebilmelidir. Kişiler, yanında rahat edebildiğimiz veya edemediğimiz, yanında kendimiz olabildiğimiz veya olamadığımız kişiler olsa da, ortam, içinde kendimizden bir parça bulabileceğimiz kadar samimi olsa da olmasa da bu şekilde davranmalıdırlar.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Burası Senin Ortamın!

Sizde mobil sohbet uygulamamızı indirip, heryerden anında sohbete bağlanabilirsiniz.

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden