Sohbet Ederken Stratejik Davranmak

Sohbet Ederken Stratejik Davranmak

Stratejik sohbet

Belirli bir konuda bilgi sahibi olan bir kimsenin, o konuda bilgi talebinde bulunan bir topluluğa, çoğunlukla sözlü anlatım yolu ile belirli mekanlarda bilgi ve ilim aktarması sohbet olarak tanımlanır.

Sohbetin Amacı

Bu sözlü anlatımlar belirli bir amaca yönelik yapılır. Temel amaç topluluğun merak ettiği, öğrenmek istediği herhangi bir konu üzerine bilgi sahibi olmasıdır. Anlatıcı, anlatımlarını ve aktaracağı bilgileri bu çerçeve de karşı tarafa sunacaktır.

Sohbetin bir amacı olduğu için bu amaca yani hedefe doğru bir şekilde ulaşabilmek adına anlatıcının stratejik hareket etmesi gerekir.

Strateji

İlk etap da aktarıcının, muhataplarını yani dinleyici kitlesini iyi bir şekilde çözümlemiş olması gerekir. Muhatapların ortalama bilgi, eğitim, ilgi ve ilim seviyelerine göre sohbeti yönlendirmelidir. Sohbeti olacak konunun muhataplar nezdin de ne kadar bilgi sahibi olunduğu bir diğer önemli meseledir. Dinleyici kitlesi daha önce hiç vakıf olmadığı bir konuda bilgi sahibi olacak ise hassas davranılmalı, konu ile ilgili terimlere açıklık getirilmeli, önce konunun temeli oturtulmalıdır.

Bir diğer önemli strateji sohbet içinde kullanılan kaynakların, sohbetin içeriğine uygunluğudur. Anlatıcı sohbet öncesi bu uygunluğu test etmeli, kaynakları incelemeli, bu konuda bir ön çalışma yapmalıdır. Kaynakların ve anlatımın kendi içinde tutarlı olması, anlatımın hedefte daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.

Anlatımda kullanılan örneklerin, hedef kitlesine ve sohbet içeriğine uygunluğu bir diğer önemli unsurdur. Konu ile ilgili örneklerin konuya olan uygunluğu, akılda kalıcılığı arttıracaktır. Verilen örneklerin canlı hayattan yaşanmış olması, özellikle de aktarıcı tarafından veya hedef kitlesi tarafından yaşanmış olması çok daha etkili ve kalıcı olacaktır.

Aktarıcı, hedef kitlesini yormayacak şekilde jest ve mimiklerini kullanmalıdır. Kullanılan jest ve mimikler hedef kitlesinin ilgisini canlı tutar. Aktarılan bilginin duygusuna uygun şekilde kullanılan ses tonu, dinleyicinin kulağını, aktarıcı da sabit tutar. Dinleyici böylelikle sıkılmadan, dikkati dağılmadan konuyu takip edecek ve verilmesi gereken bilgiyi alacaktır. Bu makalede bahsettiğimiz stratejik unsurların tamamı hedefe yani dinleyici kitlesi ve aktarılacak konuya uygun olarak belirlenmelidir. Dinleyici kitlesine uygun stratejiler sohbetin verimliğini artırarak aktarılması amaçlanan bilgiyi hedefe ulaştıracaktır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Burası Senin Ortamın!

Sizde mobil sohbet uygulamamızı indirip, heryerden anında sohbete bağlanabilirsiniz.

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden