Sohbet Ederken Kullanılan Güzel Sözcükler

Sohbet Ederken Kullanılan Güzel Sözcükler

Sohbet

İletişimde kullanılan kelimeler çok önemlidir. Yunus Emre’nin de ”Söz ola kese savaşı, söz ola bitire başı.” sözünde olduğu gibi kelimelerin söyleniş biçimi hayatta farklılıklara sebep olabilir. Kadınlar ve erkeklerin kelime kullanış biçimi değişme gösterebilir. Örneğin kadınlar birbirlerine çok rahat bir şekilde canım, tatlım, vb. kelimeler kullanabilir ama erkekler bu kelimeleri neredeyse hiç kullanmaz. Ayrı bir olasılık olarak kadın erkek iletişiminde kelimeleri seçmek güçtür. Genel olarak sağlıklı bir iletişimi üç alt başlıkta görebiliriz.

Kadınlar Arasında Kullanılan Kelimeler

Kadınların iletişimi oldukça seçici olur. Örneğin kadınlar gerçekten beğendikleri şeyleri söylemek de güçlük çekmezler fakat beğenmedikleri bir durum söz konusu olursa küçük beyaz yalanlara başvurmanın vicdan azabını çekebilirler. Bir kadının bir kadına ”Bugün çok güzel olmuşsun” demesi söylenilen kadının çok mutlu olmasını sağlayabilir. Bazı kadınlar beğenmedikleri konuları tatlı bir şekilde dile getirebilirler. Örneğin ”Bu şal senin ten rengini ve kişiliğinin renkliliğini kapatmış” diyebilir. Bu da söylenen kadının eleştiri almış gibi geri çekilmesini önleyip daha yapıcı bir cümle olduğunu gösterir.

Erkekler Arasında Kullanılan Kelimeler

Erkeklerin genellikle iletişim kurdukları kişilerle ortak bir noktası bulunur. Bu ortak nokta siyasi görüş veya futbol takımı olabilir. Sohbet ederken lafını esirgeme gereği duymayan erkeklerin bu durumu toplumumuzun yetiştirmesinden kaynaklıdır. Erkekler yalan söylemekte zorlanırlar çünkü toplum onları yetiştirirken hatalarını her zaman düzeltme şansı vermiştir. Bu da erkeklerin dürüst olduklarını gösterir. Beğenmedikleri bir durum söz konusu olduğunda arkadaşlarına beğenmediklerini açıkça söylerler.

Kadın ve Erkek Arasında Kullanılan Kelimeler

Kadın ve erkekler arasında herhangi bir duygusal bağ var ise kullanılan kelimeler oldukça fazladır: aşkım, sevgilim, bir tanem, yarim, bal kabağım vb. Eğer kadın ve erkek arasında duygusal bir bağ yok ise kullanılan sözcük ortama göre değişkenlik gösterir. Aynı iş yerinde çalışan kişilerin aynı sınıfta okuyan öğrencilerden çok farklı bir iletişimi olacaktır. Ortam koşulunun içine yaş koşulu da girebilir. Kullanılan kelimeler cinsiyet, yaş ve ortama göre değişkenlik gösterir. İstenilen durumların sergilenmesi için kişinin karşıdakine gösterdiği saygıyı da unutmamak gerekir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Burası Senin Ortamın!

Sizde mobil sohbet uygulamamızı indirip, heryerden anında sohbete bağlanabilirsiniz.

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden