Düşünerek Sohbet Etmenin Önemi

Düşünerek Sohbet Etmenin Önemi

İnsan, doğası itibari ile konuşarak anlaşabilen bir varlıktır. Konuşmak insanlar arasında en temel iletişim türüdür. İnsanlar birbirleri ile karşılıklı iletişim kurarak hayatlarını devam ettirir. Sohbet etmek insanlar için temel ihtiyaçlardan biri halindedir. İnsanlar kendilerini en doğru şekilde ifade edebilmek için konuşarak anlaşırlar. İletişimini sürekliliğini ‘konuşmak ve sohbet etmek‘ sağlar.

Doğru İletişimi Sağlamak

İnsanlar arasında iletişimi kuvvetlendiren en önemli öğe doğru iletişim kurabilmekten geçer. İnsanlar ile konuşarak anlaşabilmenin en iyi yolu, karşısındaki insanı dinleyip ve onun fikirlerine de saygı göstermekten geçer. Öncelikle insan karşısındaki insanı dinleyip onun fikir ve görüşleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, kendi konuşmasını öne sürmelidir. Karşılıklı anlayış ve saygı çerçevesinde sürdürülen konuşma, süreklilik sağlayarak doğru bir iletişim kurmayı sağlar.

Düşünerek Sohbet Etmenin Önemi

İnsanlar nasıl ki düşünmeden adım atmamaları gerekirse, hiçbir zaman düşünmeden herhangi bir konuya dahil olmamalı ve konuşmamalıdır. Düşünmeden atılan adımlar sağlam olmadığı gibi, düşünmeden konuşulan her cümle de iletişimi olumsuz yönde etkiler. İletişimin önemi ve sürekliliğini kişilerin konuşma tarzı, konuşma ciddiyeti, konuşma üslubu ve konuşmanın mantığı belirler. Konuşulan konu hakkında laf kalabalığı yapmak yerine az ve öz konuşma tercih edilmelidir. Bu durum hem sohbet sırasında karşıdaki kişiyi sıkmaz hem de sohbetin akıcı olmasını sağlar. Düşünme yolu ile yapılan sohbetler en kaliteli sohbetlerdir.

Sohbet eden kişiler arasında karşılıklı uyum olmalı. Bu uyum; göz teması, beden dili, konuşma dili, üslup gibi birçok öğe ile sağlanabilir. Ancak bunların sürekliliğini sağlayacak en temel unsur ise, kişilerin düşünerek konuşmasıdır. Konuşulan konu hakkında bir fikre sahip olunsa dahi, dile getirilecek cümleler direkt ifade edilmemeli.

Cümleler karşıdaki insanın anlayacağı şekilde ifade edilmeli ve karşıdaki insanın öne sürülen fikri iyice anlayabilmesi sağlanmalıdır. Çok düşünüp az ve öz konuşmak, her zaman için tüm sohbet ortamlarında fikir saygınlığını arttırır. İyice düşünülerek yapılan işlerde, pişman olma ihtimali de düşer. Düşünerek konuşmaya verilecek önem bir nevi karşıdaki insana verilen önem ile kıyaslanabilir. Bu konuyu özetleyecek bir cümle ile sonlandıracak olursak ‘İnsanlar ne kadar az düşünürlerse, o kadar fazla konuşurlar. Montesquieu’

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Burası Senin Ortamın!

Sizde mobil sohbet uygulamamızı indirip, heryerden anında sohbete bağlanabilirsiniz.

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden