Arabeskin Ve Alt Kültürlerin Oluşumu

Arabeskin Ve Alt Kültürlerin Oluşumu

Arabesk Ve Alt Kültür

Arabesk Ve Alt Kültür

Popüler kültüre meydan okuyanların toplanıp toplumdan uzak köşelerde beraberken geliştirdikleri kültüre alt kültür denilmektedir ki bir sure sonra popüler kültüre özenerek veya popüler kültürün ona dönmesiyle ‘alt’lığını yitirir. Günümüzde alt kültürlerin popüler kültür olmasının sebebi ise popülerliğin alt kültüre kayıp ortak kültür olmasından kaynaklanmaktadır.

Toplumumuzu 90’ların sonuna kadar önemli ölçüde etkileyen arabesk kültür, insanımıza neden bu kadar çekici gelmiştir? Toplumumuzdaki kenar mahalle delikanlılarının hayata tutunurken çektiği sıkıntılara çare olarak mı gelişti yoksa toplumun içindeki aşağılık kompleksinin bir yansıması mıydı arabesk? Yarışma programlarından, yardım kampanyalarına kadar birçok yerde ajitasyon yaparak insanları kendine acındırıp sevgi veya maddi yardım bekleyen bir sürü insanla karşılaşmaktayız, 80’ler ve 70’lerin filmlerinde, sırlar dünyası, kalp gözü gibi dizlerde hatta dilencilerde insanları kendilerine acındırıp bir şeyler koparma isteği arabesk kültürün etkileri değil midir?

Müslüm GÜRSES, İbrahim TATLISES, Ferdi TAYFUR, Orhan GENCEBAY, Cengiz KURTOĞLU gibi sanatçıların peşinden gidip saçlarından giyimlerine kadar onlara benzeme çabasında olan gençlerin günümüzde o hallerinden eser kalmadığını görmekteyiz. Ancak eskiler değişse de süregelen gençler 10 yıllık 2000’lerden sonra her zaman 16-30 yaş arası gençlerin favorisi olmuştur arabesk kültürde. 2000’lerin başında ortaya çıkan kendilerine emocu diyen Avril LAVİGNE hayranı gençler onların yerini bir süreliğine almıştır ancak kısa sürede unutulup tekrar arabesk kültüre dönme çabası görülmektedir, günümüzde. Özellikle arabesk şarkıların yeni nesil fantezi müzik yapan sanatçılar tarafından tekrar yorumlanması bir arz talep sonucu değil midir? Kurtlar Vadisi izleyip okula palto ile gelen gençlerden şiddete yatkın olduğumuzu, Sen Anlat Karadeniz izleyip okula heyecanlı bir şekilde Nefes’i yine dövdüler diyen 7.sınıf öğrencisi bizim acıya bağımlı bir toplum olduğumuzu gösteriyor. . İnsanımız acı, şiddet, kan gibi unsurları seviyor ve bunlar üzerinden prim yapmaya oldukça değer veriyor. Bunları gören senarist ve sanatçılar daha fazlası için uğraşıyor, çünkü bundan iyi ekmek kazandığını biliyor Bu da yine alt kültüre duyulan özlem ve aşağılık kompleksinden kaynaklanmaktadır. Müslüm filmini izledikten sonra sabahtan akşama kadar onun şarkılarını dinleyip dünyanın en dertli insanı olduğu kanıtlamaya çalışan arkadaşlarınızdan bunun gözlemini yapabilirsiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Burası Senin Ortamın!

Sizde mobil sohbet uygulamamızı indirip, heryerden anında sohbete bağlanabilirsiniz.

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden