Aldatılma Psikolojisi İle Başa Çıkma | Aldatılma Belirtileri

Aldatılma Psikolojisi İle Başa Çıkma | Aldatılma Belirtileri

Sevgilinizin Sizi Aldattığının Belirtileri

Sevgilinizin Sizi Aldattığının Belirtileri Nelerdir?

Öncelikle aldatılmak yaşanılabilecek duyguların en kötüleri arasında yer almaktadır. Bir insana olan güveninizin o insan tarafından kullanılması sevdiğiniz değer verdiğiniz bir insanın sizin duygularınızı önemsemeden sizin kırılacağınızı bilerek bu yola girmesi elbette sizi üzer. Fakat çiftler bazen kıskançlıklarını paranoya noktasına getirdiğinden bu belirtileri okuduğunuzda beyniniz otomatik olarak hepsini kendinize yakıştıracaktır. Peki, sevgilinizin sizi aldattığının belirtileri nelerdir? Bunlar sizin yanınızda telefon görüşmeleri yapmaması sizinle daha az ilgilenmesi daha sinirli davranması konuşurken artık aynı tadı aldığını hissetmemeniz kaçamak cevaplar vermesi sık sık yalana başvurması gibi belirtiler olacaktır.

Fakat bu belirtilerin hepsi aynı anda aynı kişi de olsa dahi bu aldattığı anlamına gelmez. Bazı durumlarda çiftler gereğinden fazla kuruntu yapar. Kıskançlık beyni sardığı zaman insan kurmaya başlar. Bir süre sonra kurduklarını gerçek sanır ve bu durum gerçekle sizin aklınızda ki düşüncelerin karışmasına yol açar ve gayet yolunda giden bir ilişkinizi de bozabilirsiniz. Çünkü bu durumlar başka sebeplerle de kişinin davranışlarına yanmış olabilir karşınızda ki insanla konuşmanızda her zaman internetten aldatıldığınızı öğrenmeye çalışmanızdan daha fazla fayda vardır.

Aldatılma Psikolojisi İle Başa Çıkma

Aldatma, yüzyıllar boyu tüm toplumlarda ikili ilişkilerde her zaman sorun olan bir konudur. Günümüzde ise giderek artan bir şekilde aldatma ve aldatılma konuları en çok ayrılık yaşatam faktörlerin başında gelmektedir. Çalışma ve yaşam koşullarının değişmesi, ilişkilerin sıradanlaşması, ilişkilere verilen değerin azalması, saygısızlık, tahammülsüzlük ve teknolojinin getirdiği hızlı iletişim gibi avantajlar ile aldatma konusu beslenmektedir. Aldatılma psikolojisi de insanın kendisini sorgulama, yargılama, hata arama gibi düşünceler ile yaşadığı derin bir kriz olabilmektedir.

Sanal Dünyada Aldatma

Son yıllarda adeta patlama gösteren aldatma yollarından biri de sanal dünya yani sosyal medya platformlarıdır. Sanal cinsellik, sanal duygusallık ve sanal arkadaşlık gibi çeşitli aşamalarda aldatma söz konusudur. Sonuçta hayatınızda birinin bir yeri vardır ve siz başkası ile özel paylaşımlarda bulunarak reel duygular yaşamanız olayın yanlışını değiştirmemektedir.

Duygusal ve Cinsel Aldatma

Aldatılma psikolojisi için en ağır olan konuların yer aldığı bir durumdur. Aldatılmanın her türlüsü zor ve ağır olmakla birlikte duygusal ve cinsel aldatma durumlarında eş ya da partnerin bir başkasıyla fiziksel ve duygusal bir biçimde birlikte olması çok rencide edicidir. Kendini bir başkasıyla tatmin etme, onunla vakit geçirme, birlikte yaşama, maddi ve manevi paylaşımlarda bulunma gibi aşamaların olduğu aldatmalarda toplumumuzda sıkça yaşanmaktadır.

İnsanlar Neden Aldatırlar?

Aldatılma psikolojisi taşıyan kadınların tarafından bazen gözardı edilen bir konu olan erkeklerin bakış açısı irdelenmelidir. Erkekler hormonal yapılarından dolayı cinselliği ilişkide temel dinamik olarak baz almaktadır. Cinselliğin adeta koz olarak kulanılması hem kadınlarda hem de erkeklerde yaşanırken kırılmışlık ve gizli öfkenin bir yansıması olduğu bilinmektedir. Eğer eşlerden biri tarafından cinselliğin koz olarak değerlendirilmesi söz konusu olursa diğer taraf ise dışlanma duygusu ile aldatmayı kendine bir hak olarak görürken karşı tarafı da cezalandırma yoluna gitmektedir. 

Aldatma konusunda kadın ve erkeklerin her yaşta beğenilme arzusu ve yeterlilik duygusu çok büyük bir etki oluşturmaktadır. Özellikle 50’li yaşlardan sonra kadın veya erkeğin kendinden küçükler ile birlikte olarak hala cinsel yaşamlarının aktif olduğunu ve beğenildiklerinin tasdiklenmesi gibi kaygılar ile kendilerini maceraya atabildikleri bir gerçektir. İnsanların sosyal yaşamdaki en temel ihtiyaçlarının arasında kabul edilmek, beğenilmek, güvenmek ve onaylanmak gelmektedir. Kişi mutsuz ve değersiz hissettiğinde bu ihtiyaçlarını giderebilmek için aldatma yoluna gitmesi de ihtimaller arasındadır. Değer görme ve ilgi çekme amacı ile kendini aldatmanın içerisinde mutlu hissetmesi olağan bir durumdur. 

Aldatan kişi yakalanmadığı sürece bu davranışına devam ederken genelde içsel bir çatışma da yaşamaktadır. Suçluluk duygusu ağır basarken bunu yadsımak için eşinin olumsuz yanlarını aramaya başlamaktadır. Bu şekilde kendini daha iyi hissederken aldatmayı kendine hak gibi görmeyi sürdürmektedir. Bu şekilde devam eden bir ruh haliyle karşısındaki eşine de kötü davranmaya başlaması an meselesidir. Aldatılma psikolojisi kadar aldatma psikolojisi de önemli bir konu olarak bu noktada dikkat çekmektedir.

Neler Yapılmalıdır?

Aldatan kişinin öncelikle durumun farkında olması ve yanlışını kabul ederek bunu telafi etmek istemesi bu durumu kurtarmanın en önemli adımıdır. Aldatıldığını fark eden tarafın karşı taraf ile mutlaka sakin bir şekilde konuşması ve hislerinden bahsederek olayın nedenlerini açıklamasının sağlanması da önemlidir. Ayrıca aldatılma psikolojisi içinde depresyona varan bir tablo yaşanmaması için öncelikle mükemmel bir eş olunsa dahi aldatılmanın karşı tarafın bir sorunu ve kararı olduğu benimsendiğinde önemli bir adım atılmış olacaktır. Çünkü her aldatma vakasında evlilikte sorun olduğu veya eşlerden birinde hata olduğu asla düşünülmemelidir. 

Aldatılma psikolojisi ile bir kez aldatanın tekrar aldatabileceği asla kesin olmadığı unutulmamalıdır. Aldatılmış olmanızın da intikam duygusunu almak için çocuklarınız ile durumu paylaşma, karşı tarafa karşı çocukları doldurma veya nispet yapma amacıyla aldatmaya teşebbüs etme oldukça yanlıştır. Hem aldatılan hem de aldatan taraf için değersizlik oluşturan bu tür hamleler ileride pişmanlık yaratacaktır. O nedenle de sağlıklı bir ilişki için aldatılma psikolojisi ile hareket etmeden sakin düşünerek karşılıklı olarak yaşananları konuşma ve nedenlerini irdeleme gibi faydalı adımlar ile ilişkinin kurtarılması dahi mümkündür. Ancak eğer aldatma ve aldatılma olayının taraflarının halen o travmayı taşıması ile birlikte ilişkide oluşan derin çatlakların onarılamaması söz konusu ise ayrılma kararı daha doğru ve sağlıklı bir sonuç olmaktadır. Önemli olan her iki tarafın sakin ve gerçekçi davranarak gerektiği takdirde bir uzmandan yardım almayı kabul ederek durumun farkında olmasıdır. Herkesin affetmesi ya da affetmemesi gibi bir algı yoktur ve olmamalıdır. Her ilişki kendine özel dinamiklere sahiptir.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Burası Senin Ortamın!

Sizde mobil sohbet uygulamamızı indirip, heryerden anında sohbete bağlanabilirsiniz.

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden