20 yıllık kariyerini bıraktı… 2.5 milyon lirasını bu işe yatırdı!

20 yıllık kariyerini bıraktı… 2.5 milyon lirasını bu işe yatırdı!

Antalya’da uzun yıllar boyunca turizm sektöründe yöneticilik yapan Gülay Yando radikal bir karar aldı. Bütün kariyerini bir kenara bırakan Yando, uzun yıllar boyunca yaptığı birikiminin tamamını muz yetiştirme işine yatırdı. Arkadaşlarının ‘topuklu çiftçi’ dediği Yando’nun hedefi ise yıllık üretimini 160 bin tona kadar çıkarmak.

ANTALYA’da, turizm sektöründe 20 yıldan fazla yöneticilik yapan Gülay Yando, çiftçi oldu. Zamanının çoğunu 20 dönüm arazi üzerine kurduğu örtü altı muz yetiştirme tesisinde geçiren ve arkadaşları ‘topuklu çiftçi’ dediği Yando, kendisine 160 bin ton yıllık muz üretim hedefi belirledi.

Mersinli çiftçi ailenin kızı olan, eski turizmci Gülay Yando, Manavgat ilçesindeki 20 dönüm alana kurduğu örtü altı muz üretim tesisinde, yıllık 160 bin ton muz üretmeyi planlıyor.

Devlet teşvik kredisi ile üretim tesisine 2,5 milyon TL yatırım yaptığını anlatan Yando, ojeli tırnakları, topuklu ayakkabıları, fönlü saçlarıyla tesisine giderek, çalışmaları ve muz bitkilerini yakından takip ediyor.

Turizm sektöründeki kariyerinin son 3 yılını Bahreyn’de işletmecilik yaparak geçirdiğini, o dönemde tarıma merak sardığını anlatan Gülay Yando, Antalya’ya dönme kararının ardından neler yapabileceğini araştırdığını ve muzla tanıştığını söyledi.

Muzun, insan DNA’sına en yakın bitki olduğunu araştırmaları sonucu öğrendiğini kaydeden Yando, “Muz bitkisi verdiğiniz sevgiyi hissediyor ve bunu meyvelerine yansıtıyor. Bitkilerini severseniz, onlar da sizi seviyor ve üretime yansıyor” diye konuştu.

Antalya ekonomisi için turizm ve tarımın dinamik sektörler olduğunu anlatan Yando, arkadaşlarının ‘topuklu çiftçi’ ve ‘hanım ağa’ gibi söylemleriyle motive olduğunu anlattı.

İlk yıl bitkileri genç olduğu için yüzde 100 verim alamadığını dile getiren Yando, “Bu yıl yüzde 100 üretim kapasitesine çıkacağımı düşünüyorum. Bir muz salkımı ortalama 35- 40 kilogram geliyor. Yılda 160 bin ton üreterek iç pazara sunacağım. İhracat yapmayı şimdilik planlamıyorum. Türkiye, tükettiği muzun yüzde 60’ını üretebiliyor. Biz üreticiler vatandaşlarımızın yerli muz yemesini istiyoruz. Üretimi artırarak, yüzde 60’larda olan rakamları yüzde 100’e çıkarmak hedefimiz” dedi.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Burası Senin Ortamın!

Sizde mobil sohbet uygulamamızı indirip, heryerden anında sohbete bağlanabilirsiniz.

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden